Adres : Garanti Plaza Barbaros Mh. 3304 Sk. No:13 Ofis No:82 Kocasinan/Kayseri Bize Ulaşın:0 850 268 3838 ve 0 505 267 3838 ve 0 532 789 7541

Sıkça Sorulan Sorular

Sanal Ofis Nedir?

Sanal Ofis, sürekli olarak size ait bir ofisiniz olmadığı halde; yasal adres, iletişim ve sekreterlik hizmetlerinin sunulmasıdır.

Sanal Ofis Hizmetleri Neleri Kapsar?

Bir sanal ofis kiraladığınızda bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre alacağınız hizmetleri belirleyebiliyorsunuz. Örneğin sadece kartvizitinizde görünecek bir adres ve gönderilerinizin alımı ve yönlendirilmesi için bile sanal ofis kiralayabilirsiniz. Elbette bu tip başlangıç paketlerinin ücretleri çok çok düşük düzeylerde. Daha kapsamlı sanal ofis paketlerini seçerek sanal ofisinizi şirketinizin yasal adresi olarak gösterebilir, adınıza bir telefon hattı alabilir ve telefonunuzun şirket adınızla cevaplanmasını, notlarınızın tarafınıza iletilmesini de sağlayabilirsiniz. Ayrıca sanal ofis hizmeti veren firmalar, sanal ofis müşterilerine ofislerdeki toplantı salonlarını indirimli kiralama, paylaşımlı ofislerden belirli saatlerde faydalanma gibi ekstra seçenekler de sunuyorlar. Bu tip hizmetleri kullanırken, catering, limitsiz internet, çay ve kahve ikramı gibi olanaklardan da faydalanabiliyorsunuz.

Sanal Ofis Yasal Mı?

Ülkemizde şirket kurulumu için sabit bir adres bildirmeniz gereklidir. Bu adres ister kiraladığınız klasik bir ofis olsun ister eviniz olsun isterse sanal ofis firmasının adresi olsun değişen bir şey yoktur. Vergi dairesi ve maliye açısından tebligat yapılabilecek bir adresin olması yeterlidir. Türkiye’deki yasalar çerçevesinde sanal ofis yasaldır.

Sanal Ofis Şirket Kurulumu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de şirket kurulumu için bir tebligat adresi göstermeniz zorunludur. Şirketinizin resmi adresini sanal ofis olarak da gösterebilirsiniz. Sonuçta adı sanal da olsa ortada fiziki bir iş merkezi ve ofis vardır. Öncelikle sanal ofis firmasıyla yasal adresinizi gösterebilmek için bir sözleşme yaparsınız. Sanal ofis firmasının size sunduğu adresi şirket adresiniz olarak göstererek resmi şirket kurulum işlemlerinizi tamamlarsınız. (İster şahıs şirketi kurun ister limited veya anonim şirket her koşulda yasal adresiniz olarak sanal ofis adresinizi kullanabilirsiniz.) Şirket kurulumunuz bittikten sonra vergi dairesinden bir memur tebligat adresinizin doğru olup olmadığını tespit etmek üzere yoklama yapmaya gelir. Yoklama memurları geldiklerinde sanal ofis firmanızın resepsiyonu tarafından karşılanırlar. Size haber verilir ve yakındaysanız gelir yoklama işlemi için vergi memuruyla görüşür imzanızı atarsınız. Yok o anda gelemiyorsanız yoklama memurları genellikle telefon bırakıp randevulaşabiliyorlar. Vergi yoklaması işlemi bittiğinde şirketiniz kurulmuştur. Artık yasal olarak bir şirketiniz ve vergi numaranız vardır. Hayırlı işler dileriz.

Sanal Ofis Hangi İş Kolları İçin Uygun Değil?

Vergi kanunu açısından sanal ofisi yasaklayan hiçbir madde bulunmamasına rağmen bazı iş kollarının meslek odaları tarafından getirilen kimi kısıtlamaları mevcuttur. Örneğin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (Smmm), Tursab üyesi turizm acenteleri için ilgili meslek odaları ve birlikleri çeşitli kısıtlamalar getiriyor. Bu kısıtlamalara göre SMMM’ler veya Tursab üyesi turizm acenteleri başka şirketlerle ofislerini paylaşamazlar. İster sanal ofis, ister home-ofis isterse klasik bir ofis tutacak olun; ofis tutmadan önce, yaptığınız meslek gereği üye olmanız gereken bir meslek odası varsa bu kurumun işyerinizin şartlarıyla ilgili kısıtlamalarını öğrenmenizde mutlaka yarar var. Meslek odalarının kısıtlamaları dışında düşünülmesi gereken en önemli husus işyerinizde ne kadar zaman geçirdiğinizdir. Eğer çalışma saatlerinizin çok büyük bir bölümü ofisinizde geçecek veya müşterileriniz sıklıkla sizi ziyarete gelecekse elbette sanal ofis size göre bir çözüm olamaz. Bu durumda hazır ofis seçeneğini incelemenizde yarar var.

Sanal Ofis Kimler İçin Uygundur?

Sanal ofis, çalışma zamanının çok büyük bölümünü ofiste geçirmeyen, mobil olarak çalışan, mesaisini dışarıda müşteri ziyaretleri veya saha çalışmalarıyla geçiren ya da evden çalışan ama aynı zamanda prestijli bir adrese sahip olmak isteyen kişiler için idealdir. Evden çalışanlar sanal ofis kiralayarak sadece prestijli bir adrese sahip olmakla kalmaz aynı zamanda telefon yanıtlama, yönlendirme, posta ve kargoların teslim alınması gibi hizmetlerden de yararlanabilir.

Sanal Ofisin Avantajları Nelerdir?

Sanal ofisin en önemli avantajı klasik bir ofise göre karşılaştırılamayacak oranda ekonomik olmasıdır. Klasik bir ofise göre çok daha ucuz olmasının yanı sıra şirket adresi olarak evinizi göstermekten de çok daha prestijli ve profesyonel bir çözümdür.

Sadece Yasal Adres Paketinizi alsam yeterli olur mu?

Sanal Ofis kapsamında olan Yasal Adres Hizmet Paketimiz sayesinde; Mevcut veya yeni kurulacak olan firmanızın resmi adresi olarak gösterebilir ve vergi dairesi tarafından yasal olarak onaylanırsınız. Bütün kargo, posta ve kuryeleriniz adınıza teslim alınır ve bilgileri tarafınıza e-posta ile bildirilir. Şirket kurup yasal iş yapmak için gerekli en temel pakettir.

Sanal Ofis Geleneksel Ofis Karşılaştırması

Öncelikle geleneksel bir ofis tuttuğunuzu düşünelim. Sanal ofisler genellikle merkezi konumları olan, lüks ve şık iş merkezlerinde bulunurlar. Bir sanal ofis kiralama bedeliyle aynı konumda ve aynı şıklıkta bir ofis kiralanması imkansızdır. Prestijli bir konumdaki sanal ofis kiralama bedeliyle klasik bir ofis kiralamak isterseniz ulaşımı çok daha zor olabilecek, arka sokaklarda bir apartman dairesi veya hiç de şık olmayan bir ofis kiralayabileceksiniz. Elbette bu durum da müşteri ziyaretleri, toplantılar sırasında işinizi olumsuz etkileyecektir. Buna rağmen yine de klasik bir ofis için kat be kat fazla kira ödemeniz gerekecektir. Ayrıca harcamalarınız sadece kirayla da bitmez. Emlak komisyonu, depozito, aidat, telefon, internet, su, elektrik, sekreter maaşı gibi daha birçok gideriniz olacaktır. Sekreter tutmazsanız siz ofis dışındayken ziyaretçilerinizin karşılanması, telefonların cevaplanması, posta ve kargoların teslim alınması gibi sorunlarla karşılaşacaksınız. Sanal ofis seçeneğinde ise bu tip sorunlarınız olmayacaktır. Eğer sürekli ofis içinde çalışmanız gerekmiyorsa sanal ofisin klasik ofise göre birçok avantajı varken klasik ofis kiralayarak elde edeceğiz tek avantaj kendinize ait bir çalışma alanına sahip olmak olacaktır. Fakat bilinmelidir ki sanal ofis firmaları aynı zamanda hazır ofis kiralama hizmetleri de vermektedir. Yani sanal ofis ile başladığınız işiniz büyümeye başladığında ve personel gereksiniminiz doğduğunda, iş adresinizi değiştirmeden aynı adreste hazır ofis kiralayarak çalışma alanına sahip olmanız da mümkündür.

Sanal ofis Home-ofis Karşılaştırması

Sıklıkla karşılaştığımız şöyle bir görüş var: “Eğer evden çalışacaksam neden sanal ofis kiralayayım ki, evimi iş adresi olarak da gösterebilirim.” Resmi iş adresinizi eviniz olarak göstermenin ilk aşamada düşünülmeyen birçok sorunlar çıkarabileceğini size hatırlatmak ve bu sorunları listelemek isteriz: • Belediyeler ev adresinizin ofis olarak kullanıldığını tespit ederlerse su ve temizlik vergisi maliyetlerinizi artıracaklardır. Çünkü evler için uygulanan su ve temizlik vergisi tarifeleri çok daha düşüktür. • Müşterilerinize ev adresinize davet edemeyecek toplantılarınızı müşterilerinizin ofisinde ya da dışarıda yapmak zorunda kalacaksınız • Birçok müşteriniz ofisinizi görmek isteyecektir. Prestijli bir iş adresi işinize de hem prestij hem de profesyonellik katacaktır. • Siz evde yokken telefonlarız yanıtlanamayacak, posta ve kargolarınız teslim alınamayacaktır. • İşiniz büyüdüğünde ve daha büyük ofis alanına ihtiyaç duyduğunuzda adresiniz, telefonunuz ve belki de vergi daireniz değişmek zorunda olacaktır. Oysa sanal ofisten hazır ofis kiralamaya geçerek işiniz büyüdükçe ofisinizi de büyütmeniz imkan dahilindedir. • Evinizi resmi işyeri adresiniz olarak kullanabilmeniz için tüm komşularınızın rızasını almanız gereklidir. Çünkü yasal olarak tek bir komşunuz bile itiraz etse tamamı ev olan bir apartmanda yasal olarak işyeri açılamaz.

Hazır Ofis Nedir?

Hazır ofis, tüm ofis ihtiyaçlarının karşılandığı, tam donanımlı ve tüm bina yönetim gereksinimlerinin tesis yönetim şirketi tarafından yönetildiği bir iş merkezinin, ihtiyacınıza uygun koşullarla ofislere bölünerek kiralanması hizmetidir. Geleneksel bir ofis kiralamaya nazaran çok daha esnek koşullar sunan hazır ofis yöntemi ile mobilya, dekorasyon ve ofis donanımları, merkezi ve prestijli adresler, ihtiyacınız oldukça genişleyebilen ofis alanı, gerektiğinde kullanabileceğiniz toplantı odaları, posta ve kargo hizmetleri, şirket adınızla size özel telefon cevaplama, resepsiyon ve güvenlik gibi bir çok hizmeti çok daha uygun koşullarla elde etme imkanına kavuşursunuz.

Hazır Ofis Kimler İçin Uygundur?

Şirket merkezi başka bir ülkede veya başka bir şehirde yer alan şirketler, yeni bir pazara girdiklerinde o lokasyonda ihtiyaç duydukları ofis alanı genellikle oldukça sınırlı olur. Böyle durumlarda hem prestijli bir iş adresine sahip olmak, hem tüm ofis ihtiyaçlarını yönetme sorunlarından ve maliyetlerinden kurtulmak için, hem de pazarda büyüklükleri arttığı anda ofis alanlarını rahatlıkla genişletebilmek için hazır ofis çözümünü tercih etmelidirler. Start-Up ve girişimciler yeni bir iş kurarken çok uzun vadeli planlar yapamayabilirler. Böyle durumlarda yeni bir iş kurmanın finansal sorunlarını hafifletmek ve ofis yönetimi, sekreterya, çay, kahve, temizlik ve tüm bunların tedariği gibi işlere zaman ayırmaktan kurtulup sadece işinize odaklanabilmek için en ideal çözüm hazır ofistir. Dönemsel olarak daha fazla ofis alanına ihtiyaç duyan kurumlar için 3, 6 aylık dönemlerde rahatlıkla daha fazla çalışma alanı kiralayabilmek fakat sonrasında bu alanı azaltıp ofis maliyetlerini daha verimli yönetebilmek için de hazır ofis en uygun çözüm olacaktır. Sadece proje bazlı olarak belirli bir lokasyonda ofise ihtiyacı olan firmalar, proje süreci boyunca sıfırdan ofis kurmak yerine hazır ofis hizmeti ile tanışmalıdırlar. Tüm bunların yanı sıra avukatlık büroları, çeviri hizmetleri, danışmanlık firmaları gibi çok kısıtlı personelin çalıştığı kurumlar da sekreterya ve ofis yönetimi maliyetleri ve klasik ofis kiralama maliyetlerini, hazır ofis hizmetiyle çok daha uygun hale getirebilirken prestijli bir adresine sahip olabilir ve profesyonel ofis yönetiminin konforunu yaşayabilirler. Tam zamanlı olarak bir ofise bağlı kalmadan, çoğunlukla ofis dışında çalışıyorsanız sanal ofis seçeneklerimizi de inceleyebilirsiniz.

Stopaj Avantajından Yararlanabilir miyim?

İş yeri sahipleri için önemli bir gider kalemi olan stopaj, kendine bir şirket açmak isteyen freelance çalışanları ve küçük bir ekiple çalışmayı planlayan start up projeleri çok düşündürüyor. Peki, kira stopajı nedir ve kira stopajı ödemeden şirket kurmak mümkün mü?

Kira Stopajı Nedir?

Bir iş yeri sahibi olmanın getirdiği masraflardan biri olan kira stopajı, eğer şirketiniz için gösterdiğiniz adres kira ise bu kira bedelinin yaklaşık %25’ini kapsayan bir vergidir. Yani iş yeri sahibi ofisi, şirketi için kiraladığı alan için devlete vergi öder.

Hazır Ofis Kiralarsam Stopaj Öder miyim?

Hazır ofis kullanımı, toplantı salonu kiralama, günlük ofis kiralama gibi ihtiyaçlara profesyonel çözümler sunmak üzere yola çıkan mikrofis.com, size birden fazla avantajı bir arada sunar. Sağladığı kolaylıklardan biri de stopaj konusunda sunduğu avantajdır. Çünkü eğer kira sözleşmesi kira bedelinin net gider olduğunu belirtecek şekilde düzenlerse bu durumda şirket için stopaj ödenmez.

Yeni ofisimde çalışmaya ne zaman başlayabilirim?

Sözleşme imzaladığınız andan itibaren taşınabilirsiniz. Ofisinizi sizin istediğiniz şekilde ihtiyaçlarınıza uygun hale getirmek en fazla birkaç saatimizi alır.

Ofis tutulduğu zaman ileriki zamanlarda büyümeye ve küçülmeye müsait mi?

Kontrat devam ederken ofis sahipleri işlerine bağlı olarak tuttukları ofis boyutunu büyültebilir veya küçültebilirler. Bu noktada kontratın bitmesi ve yeni kontrat başlaması şartı aranmaz.

Ofisin girişinde firma ismi yazacak mı?

Yasal adresinizin bulunduğu ofis girişinde isterseniz firmanızın ünvanını bulundurabilirsiniz.

Sessiz bir çalışma ortamı sunuyor musunuz?

Sunduğumuz çalışma ortamlarının mümkün olduğunca sessiz olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Fakat kütüphane standartlarında bir sessizlik olması mümkün değil. Aslına bakarsanız tercih ettiğimiz bir durum da değil. Çünkü bu sistemin en güzel yanlarından biri çalışan kişilerin sosyalleşebilmesi. Bu da herkesin birbirine saygılı olduğu bir alanda biraz ses çıkmasına sebep oluyor tabi.

Misafirlerim nasıl karşılanıp ağırlanıyor?

Misafiriniz geldiğinde Kayseri Ofisim resepsiyon sorumlusu tarafından karşılanır. Size misafirinizin geldiği bildirilir. Toplantı Salonu kullanımı yapacaksanız Toplantı Salonuna alınır ya da karşılama alanında içeceğini yudumlarken bekleyebilir.

Gün içinde ikramlar yapıyor musunuz?

Normal şartlarda verdiğimiz hizmetlere dahil olmasa da; herkesin ulaşabileceği ortak alanda, zaman zaman atıştırmalık ikramlıklarımız oluyor.

Dosya ve evraklarımı Kayseri Ofisim’de bırakabilir miyim? Ne kadar güvenli?

Size ayrılmış bölümlerde kilitli dolaplarda bırakabilirsiniz.

Odalar da temizlik yapılıyor mu?

Ofisler içerisinde her gün mesai saati içerisinde olmak üzere temizlik yapılır. Ayrıca haftada bir gün de genel detaylı bir temizlik yapılmaktadır.

Daha fazla sorunuz mu var?